Horolezectví i sportovní lezení jsou sporty, které v sobě vždy nesou určitou míru rizika. Je na každém z nás, nakolik jsme svými znalostmi a zkušenostmi schopni toto riziko eliminovat na přijatelnou úroveň.
Co je to přijatelná úroveň?
Tento pojem může znamenat pokaždé něco jiného. Pokud polezeme se studenty je přijatelná úroveň maximálně odřené koleno a ruce, pokud člověk poleze sám, může to být i 2-3 metrový odskok do lana.
Osobně pod pojmem přijatelná úroveň rizika vnímám maximální nastavení bezpečnosti s tím, že jsem schopen předvídat a předcházet všem známým možnostem komplikací. To znamená, že když jdu lézt, tak očekávám, že já i všichni, které mám na starost, si lezení užijí a z lezení všichni odejdou spokojeni a po svých.
V horolezectví zvyšuje míru rizika spousta dalších proměnných, například počasí, rozbitý terén atd.
Naproti tomu při sportovním lezení se dá říci, že při dodržení všech základních bezpečnostních předpisů se jedná o bezpečný sport.
Bohužel v poslední době přibývá těžkých úrazů na umělých stěnách i dobře zajištěných skalách. Proč?
Lezení je dnes velmi populární a přístupné široké laické veřejnosti, jenže spousta začínajících lezců absolutně podceňuje rizika tohoto sportu. Je třeba vzít do úvahy, že i když zde mluvím o relativně bezpečném sportu, není výjimkou, že je provozován i 30 m nad zemí. Případná „drobná“ chyba či zaváhání a následný pád z této výšky na zem může být smrtelný.
Jak se tomu dá zabránit? Je to vlastně velmi jednoduché. Pouze zodpovědným přístupem. Stačí správně sebekriticky posoudit své znalosti a zkušenosti a nebát se požádat o radu zkušenějšího kamaráda nebo ideálně instruktora. Tady si dovolím upozornit, že zkušenější kamarád není ten, kdo už jednou či dvakrát lezl, jak je bohužel velice často na umělých stěnách k vidění. Mnohdy tento začátek všichni bez problémů přežijí, ale právě tento vjem falešného bezpečí je to nejnebezpečnější co je mohlo potkat. Ne vše co funguje zkušenějšímu kolegovi je vždy správné. Občas věci fungují jen díky příznivé shodě okolností – dobrý poměr vah mezi jističem a lezcem, chlupaté lano nízkého průměru v nevhodném jistítku atd. Pokud bude situace při příštím lezení jen o malinko jiná, může to mít fatální důsledky.
Opravdu zkušený a znalý lezec musí nejen vědět, jak při lezení věci fungují a proč, ale musí navíc znát možné příčiny chyb a musí jim umět aktivně předcházet.
Bezpečnost je absolutně na prvním místě. Chceme, abyste si vždy odnesli jen pozitivní zážitky.
Všichni naši instruktoři mají za sebou již stovky výstupů a rádi Vám budou předávat své zkušenosti.
Veškeré horolezecké vybavení zajistíme v té nejlepší kvalitě.
Na přání zařídíme úrazové pojištění.
Pojďte si zalézt, nebudete litovat.