Parašutismus se během své téměř padesátileté existence rozrostl do celé řady disciplin
Přesnost přistání je nejstarší parašutistickou disciplínou a je charakterizována jako „klasická disciplína“. Smyslem je přistání na střed vyznačeného cíle, který dnes představuje tzv. "nula" o průměru 2 cm. Přesnost dopadu je měřena elektronicky. V přesnosti přistání se soutěží jak v jednotlivcích, tak v družstvech. Čeští parašutisté patří v přesnosti přistání mezi světovou špičku.
Individuální akrobacie je druhá z klasických parašutistických disciplín. Hodnotí se rychlost a preciznost provedení otáček a salt během volného pádu. Jedná se o tzv. "komplex figur". Sestava se skládá ze šesti figur např.: (otáčka doprava, otáčka doleva, salto vzad, otáčka doprava, otáčka doleva a salto vzad). Pořadí otáček se mění a je před zahájením soutěže losováno. Vzniknou tedy 4 možné varianty seskoků. Otáčky se provádějí v horizontální poloze a velikost polohy je individuální. Parašutisté opouštějí letadlo ve výšce 2200 metrů nad zemí a na provedení soutěžní sestavy mají 30 vteřin (ti nejlepší celý komplex zvládnou pod 6 vteřin). Sestavu hodnotí rozhodčí podle záznamu speciální pozemní kamery. Za chyby v čistotě provedení figur jsou přidělovány trestné vteřiny. V individuální akrobacii se soutěží pouze v jednotlivcích.
Moderní disciplína parašutismu skládající se z kombinace seskoků na přesnost přistání a sjezdového lyžování. Seskoky na přesnost komplikují navíc horské podmínky a umístění doskočiště do svahu o minimálním náklonu 30°. Jedná se o divácky atraktivní disciplínu, neboť se odehrává přímo na sjezdovce za přítomnosti velkého počtu diváků. Naši reprezentanti v paraski si pravidelně odvážejí cenné kovy z evropských šampionátů.
Skupinová akrobacie se již nepočítá mezi parašutistickou "klasiku“, ale spolu s individuální akrobacií je nejstarší a jednou z nejoblíbenějších disciplín volného pádu. Skupiny 4, 8 nebo 16 parašutistů se v této disciplíně během volného pádu v prsní poloze vzájemně chytají za ruce a nohy a vytvářejí ze svých těl předem stanovené formace a různé změny těchto obrazců. Výška seskoků pro 16 a 8 členné skupiny je 4000 metrů a pracovní čas 45 sec. Pro seskoky 4 členných skupin je stanovena výška 3200 metrů a pracovní čas 35 sec. Průběh celého seskoku natáčí kameraman, který skáče s týmem a podle jeho videozáznamu je seskok hodnocen. Rozhodčí hodnotí ze záznamu správné provedení sestav. Vítězí tým, který zvládne provést nejvíce změn ve stanoveném čase.
Zkratka FF. Pro parašutisty, které omrzelo padat v prsní poloze. Ve Free Fly jsou nejčastější polohy "Sit" (slangově "sedák") - v sedě, "Head Down" - hlavou dolů nebo poloha vestoje (slangově "stoják"). Free Fly je náročný na dovednost i fyzickou přípravu parašutisty. Ve volném pádu jsou dosahovány i rychlosti přes 300 km/h.
Free Style je speciální akrobacie, dá se říci gymnastika ve volném pádu. Doména především dívek a žen. Dobře provedený Free Style seskok je nádherná podívaná. Zahrnuje například polohy jako jsou holubička, provaz, provaz hlavou dolů, rotace v těchto polohách a mnoho dalších.
Anglicky „Big-Ways,“ koordinované seskoky početnějších skupin. Nejčastěji kolem 8-16 lidí. Český rekord tvoří 33 parašutistů, světový rekord z roku 2006 tvoří stěží uvěřitelné číslo 400. Hodnotí se počet parašutistů zapojených do předem určené formace.
Canopy piloting - anglicky Swooping; moderní, velmi efektní, ale i riskantní disciplina. Používají se padáky o malých plochách, které tak parašutista výrazně více zatěžuje a dosahuje tím větší rychlosti. Před přistáním navíc provádí tzv. narychlení padáku, kdy agresivní otáčkou prudce ztratí výšku a získá tak ještě větší rychlost. Účelem je získání vysokého vztlaku, který umožní po srovnání padáku ve výšce v řádu metrů letět několik desítek metrů vodorovně se zemí. Výsledek je velmi efektní, ale bezpečnost přistání je mnohem nižší než u běžného přistání. Nemálo "swoopů" již skončilo tvrdým kontaktem parašutisty se zemí, v těchto případech jde pak nezřídka o život.
anglicky Canopy Relative Work - CRW
Většina parašutistických disciplin probíhá za volného pádu, a tedy bez možnosti sledování ze země. Parašutista, který skáče s kamerou připevněnou na přilbě, je proto důležitý pro pořízení záznamu, který slouží ke sledování a hodnocení daného seskoku.
„Surfing“ během volného pádu. Seskok se speciálním surfovým prknem připevněným na nohy, Díky obtékání vzduchu kolem prkna je možné jak "surfování po vzduchu," tak nejrůznější vzdušná akrobacie.
„Ptačí muž“ - parašutista ve speciální kombinéze, která využívá vlastností křídla a umožňuje téměř ploché klouzání po vzduchu. Volný pád se prodlužuje na několik minut a parašutista skutečně "létá." Přistává však na otevřeném padáku.
seskoky z výškových budov, vysílačů, mostů, skalisek - velmi riskantní
sportovní odvětví vzdáleně příbuzné s parašutismem
Bezpečnost je absolutně na prvním místě. Chceme, abyste si vždy odnesli jen pozitivní zážitky.
Všichni naši instruktoři mají za sebou již stovky seskoků a rádi Vám budou předávat své zkušenosti.
Veškeré padákové vybavení zajistíme v té nejlepší kvalitě.
Na přání zařídíme úrazové pojištění.
Pojďte si skočit, nebudete litovat.